Ayahuasca Retreat & Master Plant Dieta w Peru

Oparty na długiej amazońskiej tradycji medycznej, w połączeniu z doświadczeniem polskich terapeutów, pracujących w holistycznym, transpersonalnym podejściu, ayahuaskowy retreat w dyscyplinie diety z roślinami leczniczymi to coś więcej niż psychodeliczne doświadczenie czy “zwykła” terapia psychodeliczna. To droga do poznania siebie, bardzo głębokiej pracy z korzeniami problemów, odnalezienia drogi i sensu życia, wzrastania na niekończącej się ścieżce wraz z roślinnymi sprzymierzeńcami.

Nasze podejście do serwowania ayahuaski

Ayahuaska jest bezcenna

Oznacza to, że nie da się ustalić ceny na budowanej z nią relacji, tak jak nie można wycenić uczuć, miłości, zdrowia i obfitości. W związku z tym nie sprzedajemy ani nie pobieramy opłat za ayahuaskę.

Widzimy ograniczenie w podejściu “płacę i wymagam”, które może być przeszkodą w zbudowaniu tej przepełnionej znaczeniem relacji z rośliną, więżąc nas w konsumpcyjnym żądaniu i oczekiwaniach, które ostatecznie szkodzą najbardziej nam samym. 

Naszym głównym celem jest zapewnienie głębokiego, bezpiecznego i transformującego doświadczenia z ayahuaską i innymi nauczycielami z amazońskiego lasu. 

Cena naszych retreatów obejmuje pracę uzdrowicieli i całego personelu, oraz wszelkie koszty związane z prowadzeniem miejsca i samych retreatów. Dzięki temu przedsięwzięciu i waszemu zaufaniu możemy wspierać podtrzymanie i rozwój żywych tradycji pracy z medycyną roślinną.

Medycyna pozostaje darmowa. Traktujemy ją jako żywą, inteligentną istotę. Zdobywanie jej, przygotowania i gotowanie są tak ważne jak sama ceremonia. Staramy się by wracała do lasu i sadzimy gdzie się da. Naszą pracą jest służenie jej, tak jak służymy wam.

 

ayahuasca retreat peru shipibo curandera smoking pipe
ayahuasca retreat peru cleaning thick ayahuasca lianas in a stream
fresh chacruna leaves ayahuasca psychonauta retreat
ayahuasca retreat peru child
ayahuasca retreat peru art shipibo

Rola ayahuaski w procesie diety z roślinami.

Ayahuaska w Amazonii traktowana jest jako jedna z roślin – nauczycieli. Dla pracujących z nią uzdrowicieli jest zatem źródłem wiedzy i taka jest jej główna funkcja w procesie diety. Dotyczy to zarówno wiedzy, jaką zdobywa szaman na temat tego co dzieje się z jego pacjentem i jak można mu pomóc, jak i gości, by mogli rozpoznać tajemnice dotyczące ich ciała, psychiki, miejsca w życiu i świecie, korzenie problemów i sposoby ich rozwiązania. Poznanie jest fundamentem, który umieściliśmy w nazwie naszego projektu ( Psychonauta Foundation ) i z niego wyrasta możliwość transformacji.

Ponadto, w kontekście diety ayahuaska umożliwia i ułatwia zrozumienie i wzmocnienie połączenie z wybraną do diety dodatkową rośliną. Wszystkie elementy działają tu w synergii, struktura i restrykcje diety, moc psychoaktywnego wywaru i leczniczy potencjał pozostałych roślin. Takie podejście skutkuje bardziej skutecznym, mocniejszym działaniem, niż to, które znać mogą nawet doświadczeni użytkownicy ayahuaski.

Zwykle ayahuaska przyjmowana w trakcie diety z roślinami działa silniej dzięki odpowiedniemu nastawieniu i przygotowaniu uczestnika, dzięki temu jak dieta wpływa na jego organizm. Wrażliwość psychonauty jest tu wzmocniona poprzez odosobnienie, rezygnację z codziennych stymulacji i rozpraszaczy, pewnych pokarmów, przypraw, soli i cukru, dzięki czemu może zanurkować głębiej. Ayahuaska wynagradza też determinację, cierpliwość i pokorę dietującego.

Jak wygląda ceremonia Shipibo na ayahuaskowym retreacie?

Na ceremonii zawsze obecni są przynajmniej dwaj rdzenni szamani z plemienia Shipibo, oraz doświadczeni prowadzący terapeuci i pomocnicy mówiący po polsku. Pracuje też z nami rdzenna uzdrowicielka, gwarantując, że w wypadku konieczności fizycznej interwencji / zabiegu dla gości płci żeńskiej, odbędzie się to w nie budzący kontrowersji bezpieczny i transparentny sposób.

Styl Shipibo w trakcie ceremonii ayahuaski oznacza kompletną ciemność, brak zbędnych gadżetów i ornamentów. Tylko ty, medycyna i moc spersonalizowanych pieśni – icaros, tkających wizje, harmonie, i nowe, zdrowe wzory energetyczne.

Pracujemy wg protokołu bezpieczeństwa, tak aby każde doświadczenie przebiegło bez poważnych komplikacji. Wypracowany jest on na podstawie wieloletniego doświadczenia i setek ceremonii pod naszym prowadzeniem.

Bezpieczeństwo, a zarazem skuteczność procesu to nasz priorytet.

Wprowadzenie do Samá – diety z roślinami mocy

Korzeniem słowa “dieta” jest greckie δίαιτα, oznaczające sposób życia. Wchodzi w to nie tylko jedzenie ale także sposób bycia w świecie, sposób myślenia, relacji ze środowiskiem i innymi. Samá w języku Shipibo to terapeutyczna i duchowa praktyka izolacji i pracy w celu integracji i trwałego czerpania korzyści z medycyny roślinnej.

W amazońskiej tradycji oznacza to wykroczenie poza trans codziennego życia i przeorganizowanie go kompletnie w celu zmian w skupieniu i otworzeniu nowej jakości komunikacji – z roślinami i z sobą samym. Jeżeli chcesz radykalnego przełomu, musisz szukać radykalnych rozwiązań.

Być może piłeś już ayahuaskę lub przeszedłeś inne inicjacyjne doświadczenie, które wskazało ci kierunek w jakim powinieneś podążać. Ale wydaje się to trudne i skomplikowane, nie wiesz gdzie zacząć, wplątany w gąszcz życiowych nawyków.

Ale jest sposób. 

Był on wypróbowany w historii ludzkości w wielu miejscach i kulturach. To duchowa praktyka oddzielenia się od społecznej gry, od wszystkich nawyków, i próba szukania głosu z dzikiej natury. Czy to Jezus rozmawiający z Bogiem i Szatanem na pustyni, czy to amazoński szaman uczący się od roślin, pustelnik, asceta, medytujący na vipassanie czy współczesny człowiek próbujący zrozumieć się lepiej. To tylko różne warianty i podejścia do podobnej intencji i procesu.

Jedynym sposobem by naprawdę zrozumieć, jest przestać przywiązywać się do myśli i spróbować otworzyć na inne słuchanie. Może to prowadzić nie tylko do głębokiego uzdrowienia, ale także przygody życia.

talking circle ayahuasca retreat peru
shipibo shamans keeping ajo sacha roots at psychonauta center in peru

Dieta lub Samá w języku Shipibo to starożytna technika komunikowania się z roślinami

Dieta z roślinami – nauczycielami prowadzi cię do połączenia z duchem rośliny.

Koncept diety w kulturze Shipibo i innych amazońskich tradycjach to nauka bezpośrednio od roślin które dietujesz. Otrzymanie wiadomości w celu własnego uzdrowienia. Nauka o rzeczywistości i narzędziach pracy z medycyną, zwłaszcza leczniczych pieśni zwanych icaros.

Wymaga to wiele determinacji i dlatego jest odpowiednią ścieżką tylko dla ludzi gotowych na zmiany w swoim życiu, a może i u innych, gotowych na konfrontację z prawdą. Poprzez wyciszenie umysłu, wyłączenie zewnętrznych rozproszeń czy chaotycznych energii codziennego życia, możesz mieć szanse na inną formę słuchania, inną formę komunikacji, i odebrać subtelne przekazy, w snach, wizjach czy otaczającym cię lesie. Tak uczą się szamani tutejszych tradycji i tak też odbywa się proces leczenia.

Wszystkie rośliny mają swój charakter, niektóre są odpowiednie do otworzenia serca i emocji, inne pozwalają budować silny fundament, odporność na życiowe przeciwności. Niektóre czynią cię bardziej skupionym, wytrwałym, zdolnym do robienia tego co dotychczas tylko deklarowałeś, że chcesz, na przykład do uporania się z uzależnieniami. Inne pomagają rozwiązać problemy z układem trawiennym, reumatyzm, depresję, powstrzymać demencję, poprawić pamięć, uporać się z chorobami autoimmunologicznymi, alergiami, problemami urologicznymi czy kobiecymi. Dobrze określić swoje intencje podczas aplikowania i uzdrowiciele będą mogli dobrać odpowiednią.

participant in the master plant dieta under the mosquito net
praying to ayahuasca vine with tabaco pipe before harvesting peru
ayahuasca peru crew psychonauta foundation olinda esteban mieszko
ayahuasca peru the polaroid craw picture is lying on top of fresh ayahuasca

Przewodnicy w twoim doświadczeniu. Kto prowadzi ayahuaskowy retreat w Peru w Psychonauta Foundation?

Ayahuaskowy retreat i dieta z roślinami mocy prowadzona jest przez ekipę doświadczonych szamanów Shipibo. Staramy się by zawsze obecna była maestra, co doceniane jest zwłaszcza przez kobiety, które często są ostrożne w doborze tego z kim piją ayahuaskę i od kogo się uczą. Jeżeli w nocy w trakcie ceremonii konieczne są jakieś fizyczne zabiegi, np masaże, naszymi pasażerkami zawsze zajmuje się szamanka.

Uzdrowiciele pracują różnymi technikami i narzędziami, ayahuaska to tylko jedna z nich. Na nasze retreaty wybieramy tylko najlepszych, w pełni sił, nie dotkniętych przez rutynę.

Szaman – maestro daje poczucie stabilności, fundament w mocnej ceremonii, i siłę która zabiera cię głęboko, podczas gdy kobieca obecność zapewnia większą dawkę empatii, uczucia i wrażliwości.

Są też z wami przez cały czas wielojęzyczni prowadzący terapeuci z Zachodu i z Polski, budujący przestrzeń współ-czucia i most zrozumienia pomiędzy kulturami. To doświadczona załoga facilitatorów, przewodników i wolontariuszy.

Więcej szczegółów odnośnie procesu diety z roślinami leczniczymi.

Dieta zaczyna się specjalną kąpielą kwiatową, w medycznych roślinach, której celem jest oczyszczenie i uczynienie cię bardziej otwartym na kontakt z roślinnymi duchami.  Twoja roślina do diety zostaje wybrana na podstawie intencji jakie nam prześlesz, odnośnie tego co chcesz uzdrowić, zmienić, czy też nauczyć.

Dieta formalnie otwierana jest pierwszą ceremonią ayahuaski, podczas której uzdrowiciele będą w stanie dodatkowo zdiagnozować cię, połączyć z rośliną jaką będziesz dietować, być może wybrać także dodatkową. Ty też będziesz mógł wyraźniej zobaczyć o co chodzi – szczegóły spraw jakie cię trapią, ale też kierunek w jakim warto iść.

Możesz dietować jedną z wielu dostępnych roślin nauczycieli, tak jak Ajo Sacha (Mansoa Alliacea), Bobinsana (Calliandra angustifolia), Chiric Sanango (Brunfelsia grandiflora), Chuchuhuasi (Maytenus laevis), Uña de Gato (Cat’s Claw, Uncaria Tormentoso) i wiele innych. Możesz wybrać je sam, jeżeli masz doświadczenie z tutejszą florą, lub uzdrowiciele zrobią to wg twoich intencji.

Po pierwszej ceremonii, następnego dnia dostaniesz pierwszą dawkę swojej rośliny. Sposób przygotowania, wielkość porcji, częstotliwość i ilość dawek, to wszystko zależy od rośliny i od długości twojej diety. Niektóre przyjmowane są co drugi dzień, niektóre tylko trzy lub cztery dawki na początku dłuższej diety. Różne rośliny mają też różny charakter, w tym wymagania – pewne są bardziej surowe, wymagana jest większa uważność, czasem unikanie słońca czy nadmiernego wysiłku.

Nasz zespół jest zaangażowany i dyspozycyjny przez cały czas.

Przez całą dietę, pomimo wymaganej izolacji, jesteście cały czas prowadzeni i monitorowani przez naszą załogę. Możemy pomóc ze wszelkimi wątpliwościami, trudnościami, pytaniami jakie będą pojawiać się odnośnie zarówno fizycznych jak i psychologicznych czy duchowych aspektów procesu, czasem też odpowiednio go skorygować. Czasem jest to na przykład zmotywowanie do dalszej pracy i eksploracji, kiedy umysł i ego płatają figle i namawiają do kolejnej formy ucieczki przed konfrontacją. To proces bardzo indywidualny, więc nie ma sensu dawać tu konkretnych przykładów. Małe rozmiary grup pozwalają nam na ofiarowanie wystarczającej uwagi każdemu z gości i ich indywidualnemu rozwojowi.

Coś, co jest wspólnym dla wielu roślin, i Shipibo nazywają shitana, to negatywna czy ciemna energia, silniejsza proporcjonalnie do ich medycznej, leczniczej mocy. Może być opanowana przy właściwej wiedzy i podejściu. Na przykład, świadomą pracą z pojawiającymi się, czy też wydobytymi na powierzchnię negatywnymi wzorcami myślowymi, chociażby w postaci wewnętrznej krytyki kogoś kogo znamy. Kiedy jesteś w stanie rozpoznać je i nie wypierać, możesz przejść od potencjalnie szkodliwego dla ciebie i innych wzorca do lepszego, bardziej świadomego życia.

curandera shipiba with bobinsana plant
plant bath during dieta medicine, ayahuasca retreat peru
preparation medicine plant for dieta by shipibo
dieta participant walks in the Amazon forest
dieta hut on ayahuasca retreat in peru at psychonauta foundation tambo singiel person house
ayahuasca ceremony protection ritual

Większość czasu podczas diety spędzasz w izolacji. Pierwszy dzień daje szansę na zapoznanie się z innymi uczestnikami, a ostatniego miejsce będzie miała wspólna integracja, celebracja i dzielenie się doświadczeniami, ale w trakcie diety niezbędną częścią procesu jest unikanie pogawędek i towarzyskich spotkań, poza ceremoniami. Jedyne osoby odwiedzające twój domek to personel, w ściśle określonym celu, w tym na indywidualne konsultacje, jeżeli takie będą potrzebne. 

Będziesz dietować w prywatnym tambo – leśnej chacie, zabezpieczonej przed komarami, z łóżkiem, hamakiem, biurkiem. Dwa razy dziennie przyniesiemy tam prosty posiłek. Jedzenie jest bez soli, cukru, przypraw, oleju, słodkich owoców.

Sugerujemy wstrzymanie się od czytania, słuchania muzyki, używania internetu, zamiast tego skupienie się na swoim wnętrzu, medytację. Dozwolona jest aktywność która nie wiążę się z szukaniem stymulacji z zewnątrz. Tak więc zamiast czytania napisanej przez kogoś książki, raczej pisanie własnego dziennika, notowanie snów itd. Zamiast słuchania elektronicznej muzyki, granie na instrumencie czy śpiewanie. Część komunikacji z duchami roślin odbywa się właśnie poprzez muzyczną inspirację.

Spacery w lesie, joga czy rysowanie to inne pomysły nie kolidujące z ideą diety.

Program naszego retreatu pozwala na odpoczynek i integrację po każdej ceremonii.

Ceremonie odbywają się w świątyni zwanej maloką, okrągłym, tradycyjnym miejscu spotkań w amazońskich plemionach. Spotykają się tam nasi goście, szamani, terapeuci i pomocnicy, co drugi dzień w trakcie trwania diety, co pozwala na fizyczny odpoczynek i zintegrowanie doświadczenia. Ceremonie odbywają się w ciemności, każdy gość ma swoje łóżko, gdzie otrzymuje spersonalizowane, osobiste pieśni lecznicze zwane icaros. Bardzo ważnym jest to że wszyscy śpimy tam razem i rozejść do swoich domów wolno dopiero nad ranem. Następny dzień po ceremonii to obowiązkowa szlachetna cisza, by pozwolić każdemu z gości na przetrawienie tego co się zdarzyło i na własne wnioski. Potem, dzień później, jest możliwość indywidualnych konsultacji odnośnie procesu każdej osoby. Podczas ostatniej ceremonii diety następuje jej zamknięcie i zabezpieczenie, poprzez specjalne pieśni ochronne, zwane arkanas. Te szczególne icaros mają ochronić dietę i jej owoce, i permanentne połączenie z rośliną – nauczycielem. Kolejny dzień to celebracja, oficjalne zakończenie diety, uczta i krąg integracyjny, podczas którego wszyscy kończący proces mogą podzielić się swoimi doświadczeniami.

Zostajecie także poinstruowani odnośnie bardzo ważnego procesu post-diety, czyli stopniowego wychodzenia z restrykcji i w świat na zewnątrz, w czasie którego jesteśmy też dostępni na dodatkowe konsultacje.

Powody dla których warto z nami dietować : w czym i jak możemy pomóc?

Ostatecznie, nauka i uzdrowienie są nierozdzielnie połączone w tej holistycznej ścieżce tradycyjnej medycyny. Wielu uzdrowicieli zaczęło od uporania się z przytłaczającymi ich własnymi problemami, albo kłopotami kogoś z ich bliskich. Ale nawet jeżeli nie rozważasz wkraczania na tą ścieżkę, uzdrowienie jest długim procesem odkrywania, rozplątywania i odczyniania krzywdy, traumy, złych nawyków, ich korzeni i głębokich przyczyn, które stoją zarówno za somatycznymi jak i psychologicznymi przeszkodami blokującymi zdrowie, wzrost i szczęście.

Z pomocą ayahuaski będziesz odkrywać tajemnice własnego życia, zarówno osobistej historii jak i chwili obecnej, i tego jak w niej funkcjonujesz. Będziesz pozbywać się traumy zakopanej w nieświadomości, stając się bardziej odpowiedzialny za swój los. To nie oznacza, że staniesz się odporny na smutek i cierpienie. Ale będziesz w stanie podejmować bardziej świadome wybory, zamiast być popychany przez siły pozostające poza twoim zrozumieniem.

Rośliny zrobią także swoje w łagodzeniu czy wręcz usuwaniu symptomów, na przykład oczyszczając twój organizm, czasem w dosłowny, fizyczny sposób, z negatywnych energii nagromadzonych przez lata zaniedbań.

Ta tradycyjna terapia, składająca się z ceremonii ayahuaski i diety z roślinami jest efektywna i dla wielu naszych dotychczasowych gości sprawdziła się przy problemach takich jak :

– uzależnienia : zarówno od substancji jak i rozmaitych zachowań – od sexu, hazardu, pornografii, pracoholizmu.

– depresja – czasem wieloletnia, bezskutecznie zaleczana farmaceutykami tłumiącymi tymczasowo symptomy i przynoszącymi dodatkowe problemy zdrowotne

– brak celu w życiu, brak sensu i znaczenia. Poczucie zagubienia i niejasności, poczucie stania na progu jakiejś zmiany, niepewność, strach. Wątpliwości odnośnie ścieżki zawodowej.

– nerwice, ciągłe życie w przeszłości lub niepokój o przyszłość

– trudności z emocjonalną otwartością, relacje z rodziną / partnerami

– niska samoocena, patologiczna introwersja

– gniew, nadmierna kontrola

– PTSD, konsekwencje traumy, seksualnych nadużyć ( zarówno u ofiary jak i u agresora ), zaniedbań z dzieciństwa, stresującego życia

– a także wiele fizycznych problemów, będących prawie zawsze psychosomatycznymi, takich jak choroby autoimmunologiczne, chroniczne bóle głowy, ciała, reumatyzm, problemy kobiece, w tym problemy z płodnością, problemy z trawieniem i wiele innych

shipibo healing in peru
bliss after ayahuasca ceremony
community energy on ayahuasca retreat

10, 20, 30 lub 40 dniowy retreat ayahuaskowy i dieta z roślinami nauczycielami w Peru

To intymna dieta, zaprojektowana w tradycyjnym stylu w rodzinnej społeczności, pod opieką uzdrowicieli z plemienia Shipibo i międzynarodowej ekipy prowadzących.

Zapraszamy na transformujący proces w izolacji, rodzaj szamańskiej vipassany, który daje szanse na kontakt z duchami roślin medycznych, na lepsze zrozumienie siebie samego, swojego miejsca w świecie, korzeni osobistych problemów, wyzwolenie się z blokad, i ruszenie dalej w życiu na ekscytującej ścieżce wzrastania i rozwoju.

Dieta to szczególne narzędzie – rytuał – dla poprawy zarówno mentalnego jak i fizycznego dobrostanu. Ale jest to także fundamentalny, niezbędny krok na ścieżce tradycyjnego, amazońskiego szamanizmu, więc jeżeli czujesz powołanie uzdrowiciela, to dobra okazja by poddać je wymagającej często próbie.

Jeżeli coś jest niejasne lub potrzebujesz wiedzieć coś więcej, napisz nam wiadomość. Chętnie zagłębimy się w detale. Jest bardzo ważne by być świadomym czym jest ayahuaskowy retreat, a zwłaszcza dieta przed zapisaniem się. Jeżeli jest taka potrzeba, możemy umówić się też na bezpośrednią rozmowę online.