FAQ (pl)

Important information

1. Jak zorganizować loty wewnętrzne w Peru?

Pamiętaj, że potrzebujesz biletu powrotnego lub biletu na dalszą podróż, aby wjechać do kraju. Jeśli nie chcesz planować daty powrotu, zawsze możesz kupić bilet, który można bezpłatnie anulować i otrzymać zwrot pieniędzy po przejściu migracji w Limie.

Z Limy do Iquitos IQT to najbezpieczniejszy wybór, jeśli polecisz liniami Latam.  Pamiętaj, aby zostawić sobie wystarczająco dużo czasu na przesiadkę w Limie po i przed lotami międzynarodowymi, aby uwzględnić potencjalne opóźnienia linii lotniczych.

Warto też czasami zarezerwować całą podróż na jednym bilecie, z przesiadką w Limie, ponieważ w przypadku opóźnienia lub zgubienia bagażu linie lotnicze będą współpracować, aby dotrzeć do Iquitos. Jeśli planujesz później podróżować po Peru, może to nie być dobra opcja, ponieważ będziesz musiał wrócić do Iquitos, aby rozpocząć podróż powrotną.

2. Gdzie i o której spotykamy się w Iquitos?

Miejsce spotkania i odbioru wszystkich uczestników wydarzeń to godzina 13:00 pierwszego dnia wydarzenia na lotnisku w Iquitos. Na lotnisku jest tylko jedna kawiarnia – spotykamy się tam. Nie możemy zmuszać reszty grupy do czekania jeżeli przylecisz później, ale możemy zamówić dla ciebie prywatną taksówkę, taki prywatny transfer do nas to dodatkowe 50 USD.

Jeśli zdecydujesz się przyjechać dzień wcześniej, możemy doradzić Ci w sprawie opcji zakwaterowania w Iquitos.  Z lotniska jedziemy prosto do ośrodka, więc wszelkie zakupy w Iquitos powinny zostać zorganizowane przed spotkaniem lub po wydarzeniu.

3. Co powinienem zabrać na pobyt?

Paszport, który jest ważny jeszcze przez co najmniej 6 miesięcy w momencie wjazdu do Peru.

Lepiej zabrać plecak niż walizkę – dotarcie do obozu po obfitym deszczu może wiązać się z 20 minutowym spacerem, ale jest możliwość za drobnym napiwkiem by wynająć tragarza.

Latarka czołowa z opcją czerwonego światła na ceremonię. Białe światło jest dobre na zewnątrz, ale zbyt mocne w pomieszczeniu, w którym odbywa się ceremonia.

Dodatkowy zestaw baterii do latarki czołowej

Płaszcz przeciwdeszczowy – możesz go też tanio kupić w Iquitos

Ręcznik

Naturalne mydło

Lekkie ubrania.

Kalosze mogą być przydatne na dłuższe wędrówki po lesie, można je również kupić w Iquitos. Nie są konieczne.

Do codziennego użytku najbardziej praktyczne są klapki lub crocsy.

Rzeczy osobiste, takie jak soczewki kontaktowe

Jeśli grasz na czymś, zabierz swoje instrumenty

Narzędzia kreatywne, takie jak notatnik, szkicownik, długopis, pisaki, ołówek.

W przypadku biegunki naturalny środek, taki jak węgiel

Ubezpieczenie zdrowotne w podróży

USD to najlepsza waluta i najłatwiejsza do wymiany. Pamiętaj jednak, że banknoty nie mogą ulec zniszczeniu ani podarciu w żaden sposób, nie będą wtedy akceptowane nigdzie w Peru. Oprócz pieniędzy na pokrycie reszty płatności, może przydać się dodatkowa gotówka na przykład na zakupy wyszywanych tekstyliów i innych dzieł sztuki od naszych szamanów, lub dodatkowe opcjonalne zabiegi, takie jak masaże. Poza tym wszystko, w tym transfery, jedzenie, zakwaterowanie itp., jest wliczone w cenę.

4. Jak przygotować się do retreatu?

NIEZWYKLE WAŻNE JEST, ABY ZGŁOSIĆ Z WYPRZEDZENIEM WSZELKIE POWAŻNE PROBLEMY ZDROWOTNE, W SZCZEGÓLNOŚCI BARDZO WYSOKIE CIŚNIENIE KRWI LUB PROBLEMY Z SERCEM

Najważniejsze jest odstawienie wszelkich silnych leków farmaceutycznych i leków, zwłaszcza leków przeciwdepresyjnych, co najmniej 2 tygodnie wcześniej.

Leki przeciwdepresyjne mogą być niebezpieczne, jeśli zostaną połączone z ayahuaską.

Leki przeciwdepresyjne ogólnie nie są kompatybilne z przyjmowaniem ayahuaski. Selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) działają poprzez podnoszenie poziomu serotoniny. Na przykład fluoksetyna, sertralina, citalopram, paroksetyna itp. Żaden lek na depresję, lęk, bezsenność, ADD, leki na ciśnienie krwi, przeziębienie lub kaszel, leki przeciwalergiczne, leki przeciwzapalne nie są do pogodzenia z przyjmowaniem ayahuaski. Również statyny, opioidy, amfetaminy, leki na nudności, spraye na astmę i narkotyki rekreacyjne.

Unikaj alkoholu i wieprzowiny, twardych narkotyków, im dłużej tym lepiej, ale minimum tydzień. Kilka dni wcześniej unikaj również kawy oraz konopii.

Prosimy o poinformowanie nas o wszelkich lekach które musisz przyjmować. Ponadto ważne jest by wcześniej omówić z prowadzącymi dietę przyjmowanie leków ziołowych i suplementów, aby móc postępować zgodnie z wytycznymi i upewnić się, że Twój organizm jest czysty przed wzięciem udziału w warsztatach.

Leki profilaktyczne na malarię nie są zalecane, ryzyko tu jest bardzo niskie i nie warte skutków ubocznych tych leków. Przez dekadę naszego funkcjonowania żaden z gości nie był chory na malarię.

Szczepienia nie są obowiązkowe.

Bardzo ważne jest przygotowanie psychologiczne, które obejmuje skupienie się na Twoich intencjach dotyczących diety, im są one bardziej precyzyjne, tym bardziej efektywna może być Twoja praca w trakcie procesu. Dobrze jest również przestrzegać higieny psychicznej przed dietą, co obejmuje wątpliwe zachowania etyczne, zwłaszcza niezdrowe praktyki seksualne, które mogą niepokoić Twoje sumienie w okresie izolacji (najlepiej poczujesz, co to dla Ciebie oznacza), ale także unikać niepotrzebnego zanieczyszczenia z nadmiaru mediów elektronicznych, śmieciowej rozrywki itp.

Ważne jest, aby poinformować nasz personel o swoich alergiach pokarmowych, nietolerancjach lub preferencjach, abyśmy mogli zaprojektować menu, które nie zakłóci Twojej diety.

Pamiętaj, jeśli wybierasz dyscyplinę diety roślinnej, jej proste zasady powstały na podstawie wieloletnich doświadczeń i należy ich przestrzegać, aby proces był skuteczny. Nie ma sensu angażować się w tę pracę i dokonywać pewnych poświęceń, jednocześnie rujnując ją i potencjalne wielkie korzyści nierozsądnymi zachowaniami.

Nie można tego wystarczająco wyraźnie podkreślić: to cyfrowy detoks, żadna elektronika, zwłaszcza telefony, nie są dozwolone. Nie będzie żadnych wyjątków, dla aplikacji fotograficznych, jogi lub medytacji, prowadzenia dziennika lub ewidencji czasu. Telefony prosimy oddać do depozytu po przyjeździe i będą dozwolone tylko w nagłych wypadkach. Członkowie Twojej rodziny mogą się z nami skontaktować telefonicznie lub e-mailem, a my przekażemy Ci wiadomość jeżeli zdarzyło się coś ważnego. Możliwość korzystania z internetu, telefonu itd jest jedynie w trakcie otwartych retreatów ( 7 i 14 dni )

Pierwszy i ostatnie dwa dni diety to możliwość poznania innych, pogawędek, dzielenia się doświadczeniami. W głównej, centralnej części odosobnienia jest to absolutnie zabronione. Istnieje możliwość indywidualnej, indywidualnej konsultacji z prowadzącycmi co drugi dzień, więc istnieje przestrzeń na kontakt z ludźmi, ale ściśle związany z  Twoim procesem. Oczywiście widzisz innych uczestników podczas ceremonii, ale tam również wymagana jest szlachetna cisza . Poza tym jest to czas dla Ciebie, roślin i lasu. Możliwe są niesamowite rzeczy, ale Twoja współpraca jest niezbędna.

5. Podczas diety

Brak soli, przypraw, tłuszczów. Bardzo ograniczona stymulacja, zarówno w jedzeniu, jak i w kontakcie z innymi, nie zalecamy zbyt dużo czytania lub nagranej muzyki, nie jest dozwolony telefon ani internet. Można ćwiczyć jogę, medytować, grać na instrumencie, rysować, pisać. Minimum kosmetyków, szamponu itp., najlepsza jest naturalna pasta do zębów (np. olej kokosowy i soda). Żadnych przekąsek itp. Żadnych narkotyków.